1 2 3 4 5 6

سوالات متداول

1 - چگونه فرش را لکه زدایی کنیم؟

الف - لکه آدامس و شمع: با یخ آدامس را سفت نمایید و سپس با استفاده از یک کاردک به آرامی آن را از سطح فرش جدا نمایید.

 ب - لکه جوهر معمولی (دوات): لکه را با کمی ماست مخلوط کنید و سپس جمع نمایید. این کار را چند بار انجام دهید تا جوهر ریخته شده در روی فرش کاملا جذب ماست شود.

 ج - آب میوه و چای: همچنین شیر، شکلات و قهوه را با آب نیمه گرم و صابون و یا با شامپو تمیز نمایید.

د - مایعات شیرین مانند شربت و چای شیرین و ... پوسیدگی فرش را تسریع می بخشد که بایستی اثر این مایعات را سریعا از روی فرش پاک کنید.

ل - اثرات روغن و چربی: برای زدودن این لکه ها از روی فرش از صابون و سرکه سفید و پاک کننده های خنثی استفاده کنید.

م - اثرات تخم مرغ و خون: از محلول نمک، صابون و سرکه سفید با آب نیمه گرم استفاده نمایید.

ن - روغن ریخته شده: ابتدا آن را با قاشق جمع کنید سپس یک پارچه سفید روی محل آغشته از روغن بگذارید و روی آن را با اطو نیمه گرم اطو نمایید، روغن موجود در فرش جذب پارچه سفید خواهد شد.

 ه - دوده: جهت از بین بردن دوده از فرش و به ویژه موکت تیره رنگ، روی دوده نمک بپاشید و بعد از 5/1ساعت روی فرش جاروبرقی بکشید.

2.روش مناسب برای شستشوی فرش چیست؟

در صورت ایجاد لکه بر روی فرش ابتدا لکه را از روی فرش پاک نموده سپس مايعاتی که به پشت فرش رسیده را تميز نموده و پشت فرش را در معرض هوا قرار دهید تا از ايجاد کپک جلوگیری شود و مانع پوسيدگی فرش شود.

مايعاتی مانند چای، شربت و نوشابه در صورتی که بر روی فرش ريخته شود اگر قابل برداشتن با قاشق باشد و کاملا در بافت فرش نفوذ نکرده آنرا جمع می کنیم و سريعا اين کار بايد انجام شود که مايعات درون فرش رسوخ نکند و سپس با دقت در پاک شدگی کامل لکه ها بايستی با پارچه نخی سفيد که دارای قدرت جذب می باشد بر روی محلی که لکه ايجاد شده کشيده شود و اين عمل تاحدی تکرار شود تا لکه کاملا از سطح فرش برداشته شود.

سفيد بودن پارچه لکه بری باعث می شود تا جايی که لکه کاملا تميز شود آثار لکه بر پارچه باقی نماند.در مراحل اول که پارچه سفيد بر روی لکه کشيده می شود بايد مرطوب و کمی آغشته به صابون مايع يا به ميزان اندک آغشته به مايع فرش شويی باشد ميزان مصرف مايع به گونه ای باشد که کمی کف روی پارچه ايجاد شود و بعد از اين مرحله خيس بودن پارچه با آب کفايت می کند

تميز نمودن فرش دستباف اين اهميت را دارد که با دقت و حوصله انجام شود. نکته ديگر آن است که درآب و يا محلول صابون در لکه بری ابتدا بر روی پارچه نخی ريخته و سپس فرش تميز گردد.

از تماس مستقيم هر نوع محلول و مايعی با فرش جدا خود داری شود.برای اينکه لکه ايجاد شده بر روی سطح فرشبیشتر پخش نشود مسير کشیدن پارچه بر روی لکه فرش از اطراف به داخل باشد.

 3. چگونه عمر فرش را افزایش دهیم؟

مانند هر شی دیگری فرش نیزنیاز به نگهداری دارد.

بارعایت برخی نکات می‌توانید طول عمرفرش خودرا افزایش داده وبرای مدت بیشتری آنرا نو نگاه دارید:

الف -اجازه ندهید نور مستقیم خورشید روی فرش بتابد.

ب -فرش رادر نزدیکی منابع حرارتی وآتش‌زا قرارندهید.

ج-برای جابه جا کردن فرش آنرا رول کنید وهرگز اقدام به تاکردن فرش ننمایید چون سبب شکسته شدن آن می‌شود.

د-فرش رادرمکان‌های مرطوب قرار ندهید زیرا رطوبت باعث پوسیدگی فرش می‌شود.

ک -وسایل سنگین نظیرمبلمان وکمد را روی فرش قرارندهید زیراسبب فشردگی الیاف در یک نقطه می‌شود ودرصورت اجبار به اینکار، هرچند و قت یکبار نیز جای وسایلی که روی فرش گذاشته‌اید را تغییردهید.

گ -هفته‌ای یکبار فرش رابا جارو بر قی تمیز کنید.

ل  -اگر روی فرش لکه‌ای افتاد فورا آنرا تمیزکنید.  اگرلکه روی فرش باقی بماند پاک کردن آن سخت می‌شود و نمای فرش را تار و تیره می‌کند.

م -هر چند وقت یک‌بار فرش را سر و ته کنید تا در معرض سایش قرار نگیرد.

ن - فرش را در زیر درها به گونه‌ای پهن کنید که در تماس مداوم با آن نباشد.

و - شستن فرش را به شرکت‌های معتبر قالیشویی بسپارید .

ی - اگر فرش را روی سرامیک یا موزاییک پهن کرده‌اید و این امر سبب حرکت فرش می‌شود می‌توانید از چسب‌های مخصوص فرش یا همان ترمز فرش یا آسترهای اسفنج مانند استفاده کنید.

4. قبل از خرید فرش باید به چه نکاتی توجه کرد؟

مکان مورد نظرتان را تصور کنید. اگر شروع شما از یک اتاق کاملا خالی است، ابتدا فرش را انتخاب کرده و سپس دیوارها را با رنگ هایی که در فرش مشاهده می کنید و مورد دلخواهتان می باشد رنگ یا کاغذ دیواری کنید. همچنین مبلمانی را انتخاب نمایید که طرح و رنگهای به کار گرفته شده در فرش را نمایش دهد.

فرش بایستی اندازه اتاق باشد و توجه نمایید که مورد استفاده اتاق چیست و چه اندازه ترافیک دارد و نور آن به چه اندازه می باشد.

اگر چیدمان اتاق را با وسایل و مبلمان شروع خواهید کرد فرشی را انتخاب نمایید که رنگ یا نقش مبلمان و وسایل شما را نشان دهد. نقش ها می توانند ترکیب شوند به شرطی که بتوانند توسط رنگها هماهنگ شوند.

به اندازه اتاق یا مکانی که می خواهید آن را بپوشانید فرش بگیرید و نه کوچکتر و نه بزرگتر. وجود سایزهای متفاوت انواع فرش ها گزینه های بیشتری را برای انتخاب، پیش روی شما قرار داده است.

موضوع مهم و قابل توجه برای انتخاب نوع رنگ این است که فرش های روشن باعث بزرگ نشان دادن اتاق می شوند و رنگ های تیره موجب کوچک نشان دادن فضا خواهند شد.

فرشی را انتخاب نمایید که دارای کارایی بالایی باشد و نیز از نظر تراکم، الیاف و شانه خوب باشد. هرچه میزان الیاف فرش بیشتر باشد فرش شما ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

فرشهای ماشینی شبیه فرش های دستباف هستند اما از لحاظ قیمت تفاوت بسیاری دارند، قیمت فرش های تزیینی در بعضی موارد شبیه فرش های ماشینی است ولی در برخی از نمونه ها کمی ارزانتر هستند.

اگر در خرید فرش به دنبال قیمت مناسب می باشید بهتر است فرش های ماشینی را در الویت اول خود قرار دهید.

5. انواع فرش های ماشینی

فرش ماشینی با دستگاههای متعددی تولید می شود که می توان از ماشین آلاتی مانند واندویل، تکسیما، CRX، VTR،ASR و ... نام برد.جنس فرشها نیز می تواند از BCF یا اکریلیک ومخلوطی از این دو، یا الیاف جدید ابریشم مصنوعی به نام پلی استر باشد. قابل ذکر است که فرشهای تمام اکریلیک دارای قیمت و کیفیت بالاتری هستند اما در حال حاضر فرشهای پلی استر به دلیل شستشوی آسان و ثبات و درخشندگی بالا و عدم پرزدهی در بازارهای جهانی به عنوان بهترین کفپوش مورد توجه قرار گرفته است. فرشهای ماشینی از لحاظ شانه به 4 نوع 350، 440، 500 و 700 تقسیم می گردند. تراکم فرشها نیز بر اساس نوع شانه و ماشین از رنج700 الی 3500 می باشد.

6- فرش ماشینی درجه1 چه ویژگی هایی دارد؟

راههای شناخت فرش درجه یک (درجه s)عبارتند از:

    اندازه نقشه بی نقص و کامل باشد.
    تکرار سیلندر نداشته باشد.
    اختلاف طول قالی درمقايسه با استاندارد تا ۵%± باشد.‏
    مقدارآهارمصرف شده درمترمربع قالي مطابق استاندارد باشد.‏
    ارتفاع خاب تا ۱۰%±اختلاف داشته باشد.‏
    تيغ خوردگي و پارگی نداشته باشد.‏
    کسري خاب یا نخ خاب اضافی نداشته باشد.‏
    قلاب خوردگي درپشت قالي نداشته باشد.‏
    پارگي نخ خاب سرتاسري نداشته باشد.
    اشتباه طراحي و خرابي كارتساده بافين داشته باشد.‏
    زیگزاک و ریشه بدون نقص باشد.

 7. خصوصیات فرشهای ماشینی اکریلیک چیست؟

    جنس بوم فرش یا نخ تار 100% پنبه میباشد.
    نخ پود از جنس100% جوت یا کنف باشد.
    نخ پرز یا خاب 100% اکریلیک باشد.
    نخ ریشه از جنس 100% پنبه میباشد.
    ریشه فرش از جنس اکریلیک به همراه نخ دوخت نایلونی باشد.
    از لحاظ ماندگاری فرش اکریلیک دارای عمر طولانی تر و بادوام تری می باشد.
    ازلحاظ دوام: فرش اكريليك داراي عمرطولاني‌تر و با دوام‌تر است.‏
    ازلحاظ آبرفتگي: فرش اكريليك به مقدار بسيار ناچيز داراي آبرفتگي است ولي فرش‌هاي نامرغوب وكم رج به ميزان نسبتاً زيادي كوتاه مي‌گردند.‏
    ازلحاظ ثبات نوري،شستشو وسايشي: فرش اكريليك به مراتب مقاومتر و با ثبات‌تر نسبت به فرش ‏BCF‏ است.‏
    ‏- مقاومت در مقابل حرارت: فرش اكريليك ازمقاومت بيشتري نسبت به فرش ‏BCF‏ برخورداراست.‏
    جذب درطبيعت: فرش اكريليك جذب نمي‌شود ولي ‏BCF‏ به مرور پودر شده ودرفضا پراكنده ودرطبيعت جذب مي‌گردد.‏
    ازلحاظ حفظ ظاهر و زيبايي فرش : فرش اكريليك در مقایسه با فرش BCF پس از سپری شدن زمان كمتردچار تغييرشكل میشود.

 8. تفاوت میان تراکم و شانه در فرش چیست؟

تراکم فرش به فشردگی آن مربوط می شود که هرقدر تراکم فرش زیادتر باشد فرش سنگین تر و سفت تر می باشد. اما شانه به ریز بافت و شلوغ بودن فرش مربوط می شود که هرچه این دو مورد بیشتر باشد شانه آن بالاتر است؛ به همین دلیل به فرش دستباف شباهت بیشتری دارند و در اصطلاح دستباف گونه میباشد.